Ślub pracownika zaplanowany po rozwiązaniu umowy – czy przysługuje urlop okolicznościowy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
06.05.2024AKTUALNE

Ślub pracownika zaplanowany po rozwiązaniu umowy – czy przysługuje urlop okolicznościowy

Przypadek z praktyki: Zakończenie współpracy z pracownikiem nastąpi z końcem maja – jego umowa nie zostanie przedłużona. W czerwcu – jakiś czas po zakończeniu umowy – pracownik bierze ślub i z tego tytułu chciałaby jeszcze w maju skorzystać z urlopu okolicznościowego. Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu okolicznościowego na ślub pracownika zaplanowany po ustaniu zatrudnienia?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
  • Czy przepisy określają termin wykorzystania urlopu okolicznościowego?
  • W jakim czasie pracownik powinien wykorzystać urlop okolicznościowy w praktyce?
  • Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego?

Dowiedz się także:

  • Niewykorzystane zwolnienie od pracy lub urlop okolicznościowy - czy pracownik ma prawo do ekwiwalentu 
Dowiedz się także:
  • Niewykorzystane zwolnienie od pracy lub urlop okolicznościowy - czy pracownik ma prawo do ekwiwalentu 
  • Odpowiedź eksperta: Pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu okolicznościowego. Tym bardziej jeśli proponowany przez pracownika termin wykorzystania urlopu okolicznościowego nie pozostaje w rozsądnym związku czasowym ze ślubem.

    Kiedy udzielamy pracownikowi urlopu okolicznościowego?

    W pewnych szczególnych okolicznościach pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia nazywane w praktyce urlopem okolicznościowym. Dotyczy to sytuacji wymienionych w § 15 rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy – np. ślub, urodzenie dziecka czy śmierć najbliższych.

    Wspomniany przepis przyznaje pracownikowi:

    • 2 dni urlopu okolicznościowego – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma bądź macochy;
    • 1 dzień urlopu okolicznościowego – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

    Przepisy nie określają terminu wykorzystania urlopu okolicznościowego

    Przepis dotyczący tzw. urlopów okolicznościowych (§ 15 ww. rozporządzenia) nie określa, w jakim terminie taki urlop powinien zostać wykorzystany. Mimo to powszechnie przyjmuje się, że powinien on być wykorzystany:

    1)      albo w dniu zdarzenia (np. pogrzeb najbliższej osoby, ślub pracownika lub jego dziecka itd.),

    2)      albo w rozsądnym terminie od zdarzenia w celu załatwienia niezbędnych formalności (np. związanych z urodzeniem dziecka czy pogrzebem) – przy czym w tym przypadku najczęściej dotyczy to terminów przypadających po zdarzeniu (załatwienie formalności związanych z urodzeniem dziecka, załatwianie formalności związanych z pogrzebem po śmierci najbliższych), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby był to termin przypadający przed zdarzeniem (np. piątek jako dzień wolny przed ślubem, który odbywa się w sobotę, na przygotowanie się do tego wydarzenia).

    Z pytania Czytelnika wynika, że ślub pracownika ma się odbyć w czerwcu, a urlop okolicznościowy z tego tytułu pracownik chciałby wykorzystać w maju. Taka rozbieżność może przekraczać granice „rozsądnej więzi czasowej”, jeśli np. ślub jest 15 czerwca, a urlop okolicznościowy miałby przypadać w ostatnich dniach maja. Ostateczna decyzja należy jednak do pracodawcy.

    Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska prawnik, specjalista prawa pracy, od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy
    Autor
    Katarzyna Wrońska-Zblewska
    Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

    NR 264 Grudzień 2024

    Porady ekspertów

    Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

    +30

    Zadaj pytanie mailowo