Kalkulator wynagrodzenia z umowy zlecenia

01.01.2024AKTUALNE

Kalkulator wynagrodzenia z umowy zlecenia pozwala oszacować całkowite koszty, które zleceniodawca będzie musiał ponieść w związku z wypłatą wynagrodzenia  z tytułu takiej umowy.

Umowa zlecenie

Umowa zlecenia to coraz częściej towarzysząca pracodawcom forma zatrudniania. Jest to uzupełnienie możliwości, jakie daje stosunek pracy, gdyż stosunek cywilnoprawny jest bardziej elastyczną formą zatrudnienia. Umowa zlecenia z jednej strony daje zleceniodawcy swobodę wyboru wykonawcy, a z drugiej jego odpowiedzialność kształtuje się na bazie Kodeksu cywilnego.

Natomiast okazuje się, że na popularność tych form zatrudnienia wpływa jednak coś innego. W wielu przypadkach najważniejsze są oszczędności, jakie daje umowa cywilnoprawna w porównaniu z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy. W przypadku gdy zleceniodawca nie potrzebuje osoby mającej świadczyć pracę w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy – m.in. zgodnie z zasadą podporządkowania i osobistego wykonywania pracy w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę – może zawrzeć umowę zlecenia.

Zakres umowy zlecenie

Zakres tej umowy może być bardzo szeroki, gdyż przyjmuje się, że taka forma współpracy może być wykorzystana praktycznie do wykonania każdej czynności prawnej na rzecz zlecającego. Cechą rozpoznawalną umowy zlecenia jest staranne działanie. Oznacza to, że zleceniobiorca nie zobowiązuje się do osiągnięcia konkretnego rezultatu końcowego, lecz do tego, że będzie on dokładał należytej staranności przy wykonywaniu pracy będącej przedmiotem umowy. Strony umowy zlecenia są równorzędnymi podmiotami.

Obowiązki zleceniobiorcy i zleceniodawcy

W praktyce często oznacza to, że zleceniobiorca sam wyznacza sobie godziny, dni aktywności, opracowuje system pracy oraz sposób jej wykonywania. Chociaż jest samodzielny, powinien udzielać informacji dającemu zlecenie o przebiegu prac, a po zakończeniu zlecenia lub wcześniejszym rozwiązaniu umowy – przedstawić zleceniodawcy sprawozdanie (art. 740 kc).

Zleceniodawca powinien udzielać wykonawcy wskazówek niezbędnych do prawidłowego wykonywania czynności, jak również udostępnić:

  • pomieszczenia,
  • sprzęt 
  • materiały

w sytuacji, gdy strony tak się umówiły, by umożliwić wykonanie zleconych czynności. Umowa zlecenia może zakładać różne sposoby i terminy rozliczeń pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, co daje jej przewagę nad umową o pracę. Nie może jednak zastępować stosunku pracy w przypadkach wykonywania czynności w warunkach charakterystycznych dla umowy o pracę. Umowa zlecenia jest najczęściej spotykaną formą świadczenia usług niewymagających szczególnych starań. Wynik pracy zleceniobiorcy jest tylko prawdopodobny, a zamierzony efekt może nie zostać osiągnięty.


Materiały do pobrania
umzlec2024 Dokument HTML 


NR 256

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

+30

Zadaj pytanie mailowo