Praca zdalna – 11 pytań, które warto zadać pracownikom

Karolina Karwowska
Karolina Karwowska
12.02.2024AKTUALNE

Praca zdalna – 11 pytań, które warto zadać pracownikom

Coraz więcej firm decyduje się na elastyczne modele pracy takie jak praca zdalna czy praca hybrydowa. Praca zdalna umożliwia pracownikom wykonywanie swoich obowiązków poza tradycyjnym miejscem pracy, jakim dotąd było biuro (firma, zakład pracy), podczas gdy praca hybrydowa łączy elementy pracy zdalnej, czyli wykonywanej online poza biurem (firmą, zakładem pracy; zazwyczaj w domu - home office) i stacjonarnej w biurze (firmie, zakładzie pracy). Dowiedz się:

  • Dlaczego pytanie pracowników pracujących zdalnie i hybrydowo (częściowo w firmie, częściowo w domu) o to, jak im się pracuje, jest kluczowe?
  • Jakie pytania warto regularnie zadawać pracownikom pracującym w hybrydowym czy zdalnym środowisku pracy, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i wyzwania?

Dlaczego pytanie pracowników zdalnych i hybrydowych o to, jak im się pracuje, jest kluczowe – 9 powodów

1. Zrozumienie potrzeb i wyzwań
Dzięki temu łatwiej będzie dostosować środowisko pracy do potrzeb pracowników pracujących zdalnie i hybrydowo.

2. Dostosowanie procesów firmowych
Informacje uzyskane od pracowników zdalnych i hybrydowych pozwalają firmie dostosować swoje zasady i polityki do rzeczywistych potrzeb pracowników. To przyczynia się do zwiększenia satysfakcji i zaangażowania.

3. Poprawa efektywności
Zrozumienie, w jakich warunkach pracownicy zdalni i hybrydowi osiągają najwyższą wydajność, pozwala tworzyć środowisko sprzyjające skupieniu i produktywności.

4. Utrzymanie zaangażowania
Pytanie o doświadczenia pracowników zdalnych i hybrydowych pokazuje, że firma dba o ich komfort i bierze ich opinie pod uwagę. To może przyczynić się do utrzymania lub zwiększenia ich zaangażowania i lojalności wobec firmy.

5. Uniknięcie problemów zdrowotnych i wypalenia pracowników
Pytając o wygodę i ergonomię pracy zdalnej, firma może uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z niewłaściwych warunków pracy. Rozmowy z pracownikami zdalnymi i hybrydowymi pozwalają na wcześniejsze wykrycie oznak wypalenia zawodowego i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych.

6. Tworzenie lepszej kultury pracy
Pytania pracowników zdalnych i hybrydowych o preferencje dotyczące komunikacji, interakcji z zespołem czy harmonogramu pozwalają lepiej dostosować formy pracy zdalnej i hybrydowej do kultury organizacyjnej.

7. Rozwój organizacji
Opinie pracowników zdalnych i hybrydowych mogą dostarczyć cennych pomysłów na usprawnianie wielu działań i praktyk firmowych oraz wdrażanie nowych inicjatyw.

8. Rozpoznanie trendów
Pytania o doświadczenia pracowników zdalnych i hybrydowych mogą dostarczyć informacji o ogólnych trendach w pracy zdalnej i hybrydowej, co pozwala na dostosowanie strategii organizacyjnej.

9. Budowanie zaufania
Pytanie pracowników zdalnych i hybrydowych o ich zdanie pokazuje, że firma docenia ich wkład i jest otwarta na współpracę. To buduje zaufanie i pozytywną relację między pracownikami a pracodawcą.
Wszystkie te powody podkreślają, że aktywne słuchanie i zadawanie pytań pracownikom zdalnym i hybrydowym ma kluczowe znaczenie dla tworzenia pozytywnego i efektywnego środowiska pracy.

11 pytań o pracę zdalną, które warto zadać swoim pracownikom

11 pytań, które warto regularnie zadawać pracownikom pracującym w hybrydowym i zdalnym środowisku pracy, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i wyzwania

1. Jakie są Twoje preferencje dotyczące pracy zdalnej, a jakie pracy stacjonarnej?

Dla niektórych pracowników praca zdalna może być korzystna ze względów osobistych, takich jak oszczędność czasu na dojazdy czy elastyczność w zarządzaniu czasem. Inni mogą odczuwać potrzebę fizycznej obecności w biurze dla lepszej interakcji zespołowej. Zrozumienie preferencji pomoże w dostosowaniu modelu pracy do indywidualnych potrzeb.

2. Jakie narzędzia i technologie uważasz za najważniejsze do efektywnej pracy zdalnej?

Pracownicy zdalni polegają na narzędziach komunikacyjnych, zarządzania projektami i innych technologiach. Pytanie to pozwoli zidentyfikować, które zasoby są kluczowe dla wydajnej pracy oraz czy firma zapewnia odpowiednie środki do ich skutecznego wykorzystania.

3. Jakie są Twoje wyzwania w utrzymaniu work-life balance podczas pracy zdalnej?

Praca zdalna może niekiedy prowadzić do rozmycia granic między życiem zawodowym a prywatnym. Rozmowa na ten temat pozwoli zrozumieć, czy pracownicy mają odpowiednie wsparcie w organizacji czasu pracy i zachowaniu równowagi między pracą a życiem osobistym.

4. Czy czujesz, że utrata bezpośredniego kontaktu z zespołem wpływa na jakość Twojej pracy? 

Dla wielu osób kontakt twarzą w twarz ma istotne znaczenie dla tworzenia relacji z kolegami i efektywnej współpracy. Pytanie to pozwoli ocenić, czy praca zdalna nie prowadzi do izolacji i czy ewentualnie niezbędne są działania mające na celu wzmocnienie relacji zespołowych.

5. Czy potrzebujesz określonego wsparcia technicznego podczas pracy zdalnej?

Praca zdalna wymaga działającej infrastruktury technologicznej. Bycie świadomym ewentualnych problemów związanych z technologią pomoże zapewnić pracownikom odpowiednie wsparcie i minimalizować ewentualne przestoje.

6. Czy twój aktualny harmonogram pracy jest odpowiedni do twoich potrzeb?

Elastyczność czasowa to jedna z zalet pracy zdalnej i hybrydowej. Pracownicy mogą mieć jednak różne preferencje dotyczące godzin pracy. Samodyscyplina to klucz do sukcesu w pracy zdalnej. Pytanie o jej wyzwania może pomóc w budowaniu zdrowszych nawyków.

7. Czy czujesz, że jesteś dobrze zintegrowany(a) z zespołem mimo pracy zdalnej?

Integracja z zespołem jest kluczowa dla utrzymania poczucia przynależności i zaangażowania. Warto dowiedzieć się, czy pracownicy czują się wciąż częścią zespołu, mimo że nie widują się codziennie osobiście.

8. Czy masz trudności w oddzieleniu czasu pracy od czasu relaksu w warunkach pracy hybrydowej?

Model pracy hybrydowej, który łączy pracę zdalną i stacjonarną, może wprowadzać nowe wyzwania w kwestii oddzielenia czasu pracy od czasu dla siebie. Ważne jest zrozumienie, czy pracownicy mają strategie radzenia sobie z tymi wyzwaniami.

9. Czy czujesz, że otrzymujesz wystarczającą komunikację od swoich przełożonych i współpracowników?

Efektywna komunikacja odgrywa kluczową rolę w pracy zdalnej i hybrydowej. Warto sprawdzić, czy pracownicy mają wystarczający dostęp do informacji i czy nie odczuwają izolacji komunikacyjnej.

10. Czy masz jakieś sugestie lub pomysły dotyczące poprawy modelu pracy zdalnej lub hybrydowej w naszej firmie?

Pracownicy mają unikalne perspektywy, dlatego warto pytać o ich pomysły na poprawę modeli pracy hybrydowej i zdalnej. To może przynieść innowacyjne rozwiązania.

11. Jaki wpływ na twoją motywację i zaangażowanie mają nowe modele pracy (praca zdalna i hybrydowa)?

Skupienie się na doświadczeniach pracowników, ich potrzebach i sugestiach tworzy przestrzeń dla efektywnej adaptacji i osiągnięcia sukcesu w tym nowym otoczeniu pracy, jakim jest praca zdalna i hybrydowa.

Zrozumienie doświadczeń pracowników jest kluczowe dla sukcesu w pracy hybrydowej i zdalnej. Pytania te stanowią punkt wyjścia do dostosowania strategii firmy oraz zapewnienia pracownikom odpowiedniego wsparcia. Współpraca między pracodawcami a pracownikami w kształtowaniu przyszłości pracy to klucz do efektywności i zadowolenia w nowym otoczeniu.

Autor: Karolina Karwowska doradca biznesowy z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu organizacjami, od 2018 roku prowadzi własną firmę doradczą, pisze bloga oraz publikuje artykuły w tematyce employee experience
Autor
Karolina Karwowska
doradca biznesowy w obszarze budowania angażujących organizacji i projektowania pozytywnego doświadczenia pracownika. Ponad 20 lat doświadczenia w zarządzaniu organizacjami w środowiskach wielokulturowych. Od 2018 roku prowadzi własną firmę doradczą, pisze bloga oraz publikuje artykuły w tematyce employee experience. W 2013 roku znalazła się na 12 miejscu w gronie 100 najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce według rankingu Pulsu Biznesu. W 2015 firma, którą zarządzała przez 14 lat, zdobyła tytuł najlepszego miejsca pracy w Polsce.

NR 263 Listopad 2024

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

+30

Zadaj pytanie mailowo