5 styczniowych obowiązków pracodawcy

Redakcja Portalu
30.12.2024AKTUALNE

5 styczniowych obowiązków pracodawcy

Wielkimi krokami zbliża się 2025 rok, a wraz z nim zmiany w prawie. Nie zawsze masz czas, aby właściwie przygotować się na nowy rok w kadrach i płacach. A przecież grudzień to okres wzmożonej pracy: korekta funduszu socjalnego, zamknięcie roku, świadczenia świąteczne, przygotowanie się do rozliczenia podatkowego za 2024 roku, a w budżetówce przygotowanie się do wypłaty trzynastek na początku kolejnego roku. Tym bardziej zatem warto skorzystać z komentarzy ekspertów oraz praktycznego szkolenia i wejść w 2025 rok ze spokojem.

Pierwszy obowiązek: Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa, wyższa stawka wynagrodzenia minimalnego za pracę. Wynagrodzenie będzie wynosiło 4.666 zł brutto. Kwota dotyczy pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę pełną stawkę minimalnego wynagrodzenia. Sprawdź styczniowe obowiązki pracodawcy po zmianie wynagrodzenia minimalnego.

Drugi obowiązek: W 2025 r. ZFŚS musi powstać u pracodawców zatrudniających na 1 stycznia 2025 r. co najmniej 50 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty. Oznacza to, że nie należy brać pod uwagę liczby faktycznie pracujących osób według ewidencji personalnej, lecz ustalić, ile łącznie zajmują pełnych etatów. Ważny jest też dzień, na który ustala się liczbę pełnych etatów, czyli 1 stycznia. Może się bowiem zdarzyć, że pracodawca zatrudni pracownika od 2 stycznia ze względu na dzień wolny przypadający w Nowy Rok. Co wtedy? Co z wysokością odpisu na fundusz socjalny 2025 rok? Czy taka osoba zwiększa stan zatrudnienia ustalany na potrzeby utworzenia ZFŚS w 2025 roku?

Trzeci obowiązek: W terminie do 20 stycznia 2025 r. roczną deklarację DEK-R składa do PFRON pracodawca, który w 2024 r. chociaż za jeden miesiąc był obowiązany złożyć deklarację miesięczną (np. DEK-1-0), a więc dokonał wpłaty na PFRON ze względu na stan zatrudnienia (co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) oraz nieosiągnięcie wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pobierz instrukcję, jak krok po kroku wypełnić deklarację DEK-R.

Czwarty obowiązek: ZUS IWA to informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Składa się ją za dany rok kalendarzowy czyli do końca stycznia 2025 r. - za 2024 r. Do jej sporządzenia i przekazania obowiązani są płatnicy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  • byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS, jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2024 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2025 r.,

  • w 2024 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,

  • byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia 2024 r.

Piąty obowiązek: Czy wiesz, jak rozliczyć z podatku PIT za 2024 rok pracowników i współpracowników? Płatnicy zatrudniający pracowników, a także współpracujące z osobami na podstawie umów cywilnoprawnych sporządzają:

  • deklaracje podatkowe: PIT-4R oraz PIT-8AR,

  • informacje podatkowe: PIT-11 oraz IFT-1/IFT-1R.

Płatnicy wystawiający informację PIT-11 przesyłają tę informację:

  • urzędowi skarbowemu – w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (przedtem obowiązywał termin do końca lutego następnego roku), czyli do 31 stycznia 2025 r. za 2024 r.;

  • podatnikowi (czyli pracownikowi lub zleceniobiorcy) – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (w tym przypadku nie zmieniono terminu), czyli do 28 lutego 2025 r. za 2024 r.

Sprawdź, jak rozliczyć się z fiskusem.

Tylko z nami wdrożysz wszystkie zmiany w prawie pracy i sprawdzisz, czy właściwie je stosujesz. U nas poznasz 30 sprawdzonych wskazówek i instrukcji, jak bez emocji krok po kroku wykazać swoje racje wobec ZUS, fiskusa i sądu pracy. Przygotuj się na zmiany w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych w 2025 roku.

Przejrzyj wspólnie z Pawłem Ziółkowskim najnowsze wyroki Sądu Najwyższego, interpretacje podatkowe i interpretacje ZUS. Dowiedz się, jak wpłyną one na Twoją pracę w 2025 roku.

W trakcie szkolenia dowiesz się: 

  • Jak za pomocą 30 sprawdzonych wskazówek i instrukcji, bez emocji krok po kroku wykazać swoje racje wobec ZUS, fiskusa i sądu pracy.

  • Które przepisy dotyczące prawa pracy, ZUS i podatków są ostatnio najbardziej kontrowersyjne.

  • Które z nich przysparzają najwięcej problemów pracodawcom.

  • Na jakie zmiany w prawie pracy, ZUS i podatkach musisz przygotować się w 2025 roku.

  • Jak wykorzystać wydane już interpretacje podatkowe i zmniejszyć koszty prowadzenia firmy.

  • Dzięki którym interpretacjom ZUS pracownik może otrzymać więcej na rękę.

Czekamy na Ciebie.

 


NR 269 Kwiecień 2025

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów

+30

Zadaj pytanie mailowo