W przypadku wystąpienia powodzi w rozumieniu ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1478 ze zm.) wdrożone mogą być szczególne rozwiązania, które przewiduje ustawa z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 654; dalej: ustawa).
Przez powódź – zgodnie z art. 16 pkt 43 Prawa wodnego – rozumie się czasowe pokrycie przez wodę terenu, który w normalnych warunkach nie jest pokryty wodą, w szczególności wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączeniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych.
Nie ma więc wątpliwości, że obecnie mamy do czynienia z powodzią. Gdy zaś rozmiary powodzi powodują, że środki zastosowane przez organy administracji rządowej i organy jednostek samorządu terytorialnego są niewystarczające, Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia: - wykaz gmin lub miejscowości poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi, na terenie których stosuje się szczególne rozwiązania określone w ustawie, - rodzaj stosowanych rozwiązań. Jednym z takich szczególnych rozwiązań są te dotyczące pracodawców i pracowników.